12 grudnia 2016

113. Mroźna kartka - kurs

Witajcie!

Dziś chciałabym Wam przedstawić mój kurs krok po kroku jak wykonać tę oto mroźną karteczkę, który przygotowałam specjalnie dla Świata Stempli!





Moja jest kartką ślubną, lecz wystarczy zmienić kilka detali, aby przemienić ją w kartkę świąteczną ;)
Zapraszam serdecznie!

KURS NA MROŹNĄ KARTKĘ

Lista niezbędnych materiałów*:
- baza na kartkę 15 x 15 cm
- 3 pasujące do siebie kolorystycznie papiery
- igła z nitką do ręcznych przeszyć, bądź maszyna do szycia
- nożyczki bądź nożyk do poszarpania brzegów
- pasta strukturalna/gesso
- szpachelka bądź karta do jej nakładania
- maska z delikatnym wzorem
- kalka
- stempel motyl
- stemple kwiatówkwiatuszków i gałązek
- akrylowy bloczek do stempli
- biały puder do embossingu
- złoty puder do embossingu
- tusz do embossingu
- nagrzewnica
- 3 pasujące do siebie ramki tekturowe, bądź z wykrojników
- serduszko tekturowe bądź z wykrojnika
- napis
- gaza
- kosteczki 3D
- klej
- ulubiony brokat, a nawet 3!

*Na zdjęciu powyżej widzicie znacznie więcej różnych drobiazgów, kwitów i tych podobnych cudów, ale gdy przyszło co do czego zrezygnowałam z nich, wybierając ten nieco surowy wygląd kartki. Jednak jeżeli macie ochotę użyjcie koniecznie! Możecie też zastąpić je innymi dodatkami.

Zaczynamy!!!

Krok 1
Na samym początku wybieramy dwa ozdobne papiery, które będą stanowiły główne tło naszej kartki i docinamy je kolejno do wymiarów 14,5 x 14,5 cm (wzór drewno) i 12,5 x 12,5 cm (wzór kwiaty), tak aby wraz z bazą tworzyły nam kolejno ciekawe warstwy. Każdą z nich obszywamy. 

Trzeci papier zostawiamy na wycięcie serduszka w późniejszym etapie przygotowań. Może to być również ten, którego używamy jako pierwszego (wzór drewno). Jego środek i tak pozostanie zasłonięty, dlatego możemy wyciąć z niego serce, oszczędzając papier. Należy to zrobić przed wykonaniem przeszyć, jeśli mamy zamiar użyć wykrojnika.

Krok 2
Następnie za pomocą specjalnej maski z ozdobnym wzorem tworzymy wypukły wzór na papierze stanowiącym drugą warstwę (wzór kwiaty). Robimy to przykładając szablon ściśle do papieru i cienko, ruchem gładzącym nakładając na niego pastę strukturalną bądź gesso za pomocą karty, bądź szpachelki. Między kolejnymi wzorami warto podsuszyć nagrzewnicą te wcześniejsze, aby przez przypadek ich nie rozmazać, gdy ta jak w moim przypadku nie da się nałożyć wzoru bez nie nachodzenia szablonem na wcześniej nałożony wzór. 

Nakładając wzór upewnijcie się, czy będzie on widoczny... Ja za pierwszym razem zrobiłam go za bardzo po środku, więc zmuszona byłam zetrzeć go za pomocą szpachelki póki był jeszcze wilgotny i nałożyć wzór ponownie,nieco bliżej brzegów. Otrzymałam przy okazji delikatne pobielenie papieru.

Na koniec, gdy już wysuszmy nałożony wzór, szarpiemy brzegi obu warstw za pomocą nożyczek, bądź noża, czy innego specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia.

Krok 3
Przyklejamy kolejne warstwy papieru na naszą bazę. Zaczynamy od pierwsze, większej (wzór drewno) mocując ją za pomocą kleju i wygładzając palcami, bądź kością introligatorską. Drugą warstwę (wzór kwiaty) mocujemy na kosteczki 3D. Ja wybrałam grubość 2 mm, aby praca nie była zbyt wysoka, lecz również by odstające elementy były dobrze widoczne. Poszarpane brzegi każdej z warstw lekko wywijamy w kilku miejscach, uważając, aby ich nie porwać.

Krok 4
Chcąc nadać pracy nieco blasku posypujemy ją delikatnie złotym pudrem do embossingu, niczym brokatem i za pomocą nagrzewnicy rozpuszczamy. Część oczywiście się zdmuchnie, ale wystarczająco dużo zostanie w licznych załamaniach wcześniej nałożonych wzorów, aby pięknie się błyszczeć. Można pominąć ten krok, bądź zastąpić go nałożeniem brokatu na np. klej w sprayu.

Krok 5
Przygotowujemy elementy z tektury i wykrojników, aby móc ułożyć główną kompozycję. Te które wybrałam to serceramka prostokątnaramka chmurkowa i owalna ramka

Krok 6
Wykonujemy zembossowane odbitki stempli motylagałązek i kwiatów, którymi później ozdobimy kartkę. Polecam szczególnie te trzy wzory: motylgałązka, róże. Aby je zrobić należy przymocować stempel do akrylowego bloczka za pomocą odrobiny wody, jeżeli nie ma właściwości samoprzylepnych, potuszować go specjalnym, wolnoschnącym tuszem do embossingu, a następnie odbić na kalce. Odbity wzór posypujemy białym pudrem do embossingu i roztapiamy go za pomocą nagrzewnicy. Należy uważać, aby nie nagrzewać kalki zbyt długo, gdyż zacznie żółknąć. Tak wykonane wzory wycinamy.

Krok 7
Wstępnie układamy główny motyw kartki z przygotowanych elementów. 

Pierwszy, który widzicie po lewej wykonany na bazie z tekturowego serduszka wydał mi się idealny na zawieszkę w formie chorągiewki na drzwi, dlatego postanowiłam zostawić je na później i wybrałam drugą opcję z koronkowym sercem wyciętym z koloru najbardziej zbliżonego do koloru tekturek, jaki udało mi się znaleźć. 

Kompozycję złożyłam aż z 3 tekturek, gdyż strasznie spodobało mi się ich połączenie. Kiedy próbowałam zrezygnować z którejkolwiek z nich to już nie był ten sam efekt, coś nie pasowało. Pokombinujcie układając swoje ramki w różny sposób. Zobaczcie które do siebie pasują :)

Krok 8
Sklejamy ze sobą elementy głównego motywu. Serduszka na piankowe kosteczki 3D 2 mm, zaś tekturki, motyla i napis za pomocą kleju. Zostawiamy odstające przestrzenie po bokach ramek, aby później móc coś pod nie wsunąć.

Krok 9
Przymierzcie jak prezentuje się główny motyw na kartce. Jednak jeszcze nic nie kleimy. Prawda, że nawet teraz wygląda ładnie?

Krok 9
Najwyższy czas na ozdabianie! Wyciągnijcie trochę ulubionych przydasii, mając je pod ręką istnieje większa szansa, że ich użyjecie, a nie przypomnicie sobie o nich dopiero po fakcie dokonanym! Nie musicie używać ich wszystkich od razu, jednak warto mieć wiele możliwości do wyboru i po przymierzać co do czego pasuje, a co jednak nie bardzo.

Krok 10
Układamy wstępną kompozycję.  Poszalałam tu nieco rozsypując nawet duży brokat. Musiałam go potem pozbierać. Chciałam jednak być pewna, że podoba mi się efekt jaki tworzy. Czasami, szczególnie gdy nasza praca ma wiele elementów warto w tym momencie zrobić sobie zdjęcie, które pomoże nam podczas jej sklejania. 
Ja zdecydowałam się na użycie zembossowanych na kalce gałązek i kwiatów, kawałków gazy i brokatów. Jednego o dużych złotych drobinach, a także dwóch drobnych, złotego i białego , mieniącego się na różowo i zielono.

Krok 11
Sklejamy naszą kompozycję. Na dół kartki przyklejam za pomocą kleju dwie gałązki odbite na kalce, każdą po jednej stronie, a na nie trójkąty wycięte z gazy i nieco poszarpane. Całość znów sypię złoty puder do embossingu i roztapiam go, tworząc maleńkie błyszczące drobinki. Gazę pociągam pędzlem umoczonym w gesso, aby nadać jej ciekawszego wyglądu. Do wilgotnego jeszcze gesso przyklei się później brokat.
Pozostałe dwie gałązki z kwiatami zembossowane na kalce wklejam pod boki ramek po obu stronach serca będącego głównym motywem kartki. Dzięki temu zabiegowi miejsce klejenia jest niewidoczne, a całość zyskała wiele na przestrzenności.
Ostatnim zadaniem w tym kroku jest przyklejenie serca centralnie na kartce.

Krok 12
A teraz na zakończenie najprzyjemniejsza część! Paluszkiem umaczanym w klej, najlepiej nieco rozrzedzony wodą, bądź po prostu rzadki muskamy pracę w miejscach, w których chcemy, aby znalazł się brokat i posypujemy go nim. Ja wybrałam mieszankę swoich ulubionych brokatów, złotego i białego mieniacego się na różowo i zielono niczym włosy anielskie, a także dużych złotych płatków.

Krok 13
Otrzepujemy kartkę z nadmiaru brokatu, wklejamy ozdobny papier na życzenia do środka i... 
Gotowe!!!
Tutaj zdjęcie jeszcze prosto z warsztatu!

Mam nadzieję, że zarówno kurs, jak i karteczka przypadły Wam do gustu! Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jeśli zdecydujecie się go wypróbować i pochwalcie się swoimi pracami!

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

18 komentarzy:

  1. Wspaniały kursik, a co do kartki, to nie znajduję odpowiedniego określenia, by podkreślić jej urodę! Jest fantastyczna :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie dziękuję! Cieszę się przeogromnie, że kurs się podoba. Mam nadzieję, że się przyda ;) Widzę w nim co prawda jeszcze kilka rzeczy do podciągnięcia, ale to mój pierwszy, więc przymykam na to oko.

      Usuń
  2. Teraz to już wiem wszystko :) Kartka wyszła rewelacyjnie, podoba mi się każdy jej szczegół :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :D Wszystkie sekrety zdradzone, więc zapraszam do tworzenia!

      Usuń
  3. Fabulous!!! Thank you for joining us in our Scrapki-Wyzwaniowo challenge "Magic"! xx

    OdpowiedzUsuń
  4. piękna kartka! może kiedyś wykorzystam kurs :)
    Wesołych Świąt! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i zapraszam serdecznie do wspólnego tworzenia! Pochwal się koniecznie, gdy uda Ci się zrobić kartkę. Z chęcią popodziwiam :)
      Wesołych Świąt!!!

      Usuń
  5. Amazing creation wow lovely thanks for playing at Scrapki challenge !!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Fantastyczna! Cudny pomysł :-)
    Dziękujemy za udział w wyzwaniu scrapki - wyzwaniowo :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny kursik i śliczna karteczka. Chyba przekonałaś mnie do embosingu. U Ciebie to tak pięknie wygląda, że żal byloby nie spróbować. Pozdrawiam serdecznie <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! Ogromnie się cieszę, że Ci się spodobał! To teraz pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia i czekać na cudne efekty! Pozdrawiam ♥

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...